طراحی سایت

ما ارایه دهنده و صادر کننده عمده انواع خشکبار ، حبوبات و گیاهان دارویی در داخل و خارج از کشور هستیم . 
جهت خرید و فروش تمامی محصولات به صورت عمده با ما تماس بگیرید .
09375291203 (تلگرام و واتس آپ )
09171333834

فروش تضمینی و با کیفت غنچه و پر گل محمدی جهت صادرات و مصارف دیگر به صورت عمده

 

فروش گلرنگ - جایگزینی مناسب وارزان قیمت برای زعفران - دارای مصارف دارویی

 

فروش عمده پسته

 

 

 

فروش عمده انجیر

خرید و فروش عمده سقز با بهترین کیفیت و قیمت تضمینی

 

 

خرید چای ترش

16181

انجیر بازار پخش مستقیم  انواع گیاهان دارویی ، ادویه جات ، آجیل و خشکبار بصورت عمده و جزئی

طرز تهیه شیره توت سیاه

درخت شاه توت را بومی ایران وترکیه می دانند.درختی است به ارتفاع ۴ تا ۱۰ که به حالت طبیعی به ارتفاع ۲۰ متر نیز می رسد.رنگ پوست آن قهوه ای تا قهوه ای سیر ولی شاخه هایش تا اندازه ای سبز روشن و با دانه دانه های فراوان روی پوست آن است جوانه هایش نسبتاً قوی و کلفت ( قویتر از جوانه های درخت توت سفید) و براق به شکل بیضی خروطی و به رنگ قهوه ای بنفش هستند.طول برگهایش۷ تا ۱۸ سانتی متر و عرض آن حدود ۸ سانتی متر است فرم آنها بیضی تا قلبی شکل با حاشیه ای دندانه دار ونوک تیز و کوچک هستند.برگها در سطح بالایی سبز تیره رنگ بوده و تعدادی مونیز رویشان دیده می شوند.سطح پائینی آن سبز روشن با موهای زیادتری هستند طول دسته برگ حدود ۲ سانتی متر و کمی کلفت با موهایی نسبتاً زیادتر از برگ است.گوشت میوه ها از دیواره گلها بوجود می آیند که رنگ آنها قرمزتیره یا آبی سیاه می شود.تنها کمی قبل از افتادن از درخت قابل خوردن می شوند.چون تا کمی پیش ازرسیدن مزه ترشی دارند که برای خوردن جالب نیستند.درخت شاه توت اغلب پررشدتر و بلندتر از درخت توت سفید است.درخت شاه توت تا ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح دریا و بیشتر هم می تواند بخوبی رشد کرده و میوه بدهد.دونوع توت سیاه وجود دارد یکی درست مثل توت سفید بوده که تمام خواص و شکل و فرم آنرا دارد و حتی مزه اش هم مانند توت سفید شیرین بوده تنها رنگش سیاه است.این توت و درختش در ایران نادر است.نوع دیگر که نه تنها در از لحاظ رنگ میوه با توت سفید شباهتی ندارد بلکه مزه اش هم باآن بکلی فرق داشته و در اغلب نقاط ایران بنام شاه توت معروف و در یزد توت سیاه و درهمدان توت شرابی نامیده می شود.

 خواص داروئی :

شاه توت سرشار از گلوکز و ماده قندی است و دارای ویتامینهای A – C (که در رفع خستگی ناشی از فعالیتهای فکری مفید است) و املاح معدنی و تانن است. شاه توت میوه ای مغذی و تصفیه کننده خون است.میوه نرسیده شاه توت اثر قابض (ضد اسهال) دارد ولی رسیده آن ملین و نرم کننده است. شاه توت قند خون را می کاهد و جوشانده برگ درخت شاه توت در معالجه بیماری قند (دیابت) بسیار موثر است.

غرغره کردن و مضمضه آب شاه توت نرسیده برای درمان برفک ـ آنژین ـ ورم دهان ـ درد گلو ـ جوشهای دهان (آفت) و التهاب مخاط دهان مفید است.

اگر شاه توت را با شکم پر بخورید تولید گاز و نفخ خواهد کرد و اگر بعد از ماست خوردهشود باعث اسهال می شود. شاه توت طبیعتی سرد دارد که صفرا و گرمی را از بین می برد.
اگر شیره شاه توت کاملا نرسیده را در هر صبح و ظهر و شب به مقدار یک استکان بخورند اسهال های ساده و اسهال خونی را معالجه می کند.اگر ۱۵ گرم پوست ریشه درخت شاه توت را در ۲۵۰ گرم آب بجوشانند و هر صبح ناشتا میل کنند برای دفع انگل روده مفید است.

شاه توت ضد عفونی کننده و میکروب کش است.  جوشانده برگ شاه توت به مقدار ۶۰ گرم در یک لیتر آب درد دندان را تسکین می دهد. لذا جوشانده را باید در حالیکه مقداری گرم است در دهان نگه داشت و بیرون ریخت و این کار را چند بار تکرار نمود. قند توت برای بیماران قندی بسیار مفید است.

● ترکیبات غذایی در یک فنجان شاه توت : 

 انرژی ۵۷ کالری  پروتئین ۱ گرم  چربی ۱
میلی گرم  کلسیم ۳۲ میلی گرم  آهن ۰/۹ میلی گرم  ویتامین A ۲۰۰ واحد  ویتامین B۱
۰/۰۴ میلی گرم  ویتامین B۲ ۰/۰۴ میلی گرم  ویتامین C ۲۱ میلی گرم

روش تهیه شیره از توت سفید، رعایت نکاتی را می طلبد که به آموزش آنها خواهیم پرداخت تا بهترین نحوه تولید این ماده پر خاصیت را فرا گرفته باشید.
به جرات می توان گفت فقط کسانی که از کودکی در مجاورت توتستان ها بزرگ شده اند و خود با این درختان عجین گشته اند، تا حدودی نسبت به ثمرات آنها آشنایی دارند.
قریب به اتفاق همه افراد نه تنها از وجود محصولات مختلف توت بی اطلاع هستند بلکه پس از شنیدن پیرامون آنها نیز به شگفت می آیند.
شیره توت سفید جزو همین فرآورده های گمنام است که تعجب و تحسین همگان را بر می انگیزد.
خیلی ها حتی با شندین نام شیره توت، تصوری که از آن پیدا می کنند، کاملا با حقیقت امر مغایرت دارد. مثلا اغلب افراد انتظار دارند این خوراکی به رنگ روشن باشد در حالی که اتفاقا خلاف این تصور، درست می باشد.
هنگامی که با خواص فوق العاده شیره، امکان آشنایی فراهم می گردد، کمتر کسی را می توان یافت که به تحسین چنین محصول ارزشمندی نپردازد لذا برای تهیه آن به تکاپو افتاده و دوست دارند بدانند که به جز خرید آن از بازار، آیا می توانند خود به تولیدش موفق شوند؟ وجود تعداد زیاد درختان توت سفید در اطراف محل زندگی همگی ما، انگیزه دانستن این پرسش را بیشتر می کند.
در این مقاله سعی بر توضیح طرز تهیه شیره توت تازه در حجم پایین و داخل منزل شده است که اکنون به تشریح آن خواهیم پرداخت.

 

 

 

طرز تهیه شیره توت تازه

تولید شیره از توت خشک و یا میوه تازه آن اتفاق می افتد و تمرکز نوشتار حاضر، بر روی میوه تازه توت سفید است. اکنون بیان می داریم که چگونه در خانه خود، این محصول را می توان تهیه نمود.

 

 

توت های شیرین و آبدار را باید برای این منظور انتخاب کرد.
پس از تمیز کردن، آنها را داخل ظرفی ریخته و روی شعله می گذارند.
اگر حجم ظرف از مقدار توت ها کمی بیشتر باشد کافی است.
همزمان با ریختن این میوه ها داخل قابلمه، دیگ و یا هر وسیله دیگری، کمی آب هم اضافه می شود تا در اثر حرارت، توت ها ته نگیرند.

 

 

له شدن میوه توت، خیلی سریع اتفاق می افتد و با کفگیر هم می توان باعث تسریع روند آن شد. توجه کنید که هیچ چیز دیگری را نباید اضافه کرد.
افزودن شکر، نبات یا سایر خوراکی های مشابه فقط باعث کاهش کیفیت حقیقی شده و حتی خواص این شیره را برای افراد دیابتی و غیره، از بین می برد. چه بسا در مواردی زندگی آنان را نیز به خطر اندازد!
هنگامیکه از پس داده شدن شهد، کاملا مطمئن شده و له شدن میوه، تا آخرش انجام می گردد، نوبت جداسازی پوره ها فرا می رسد و باید آنها را از یک توری گذراند.

 

اجازه دهید که شهد به خوبی جدا شود و برای این کار حتما از عمل فشردن هم کمک بگیرید.
در مرحله اول، داشتن توری ساده کفایت می کند اما اگر دوست دارید شیره توت سفید شما بسیار خوشرنگ تر شود، لازم است که این مرحله را به دفعات و با کمک گرفتن از پنبه تمیز، انجام دهید.
این اقدام معمولا در حالت کلی بدون استفاده از پنبه انجام می شود زیرا زحمت بسیار زیادی دارد و استفاده از پارچه نخی تمیز که شهد بتواند از آن عبور کند، کافی خواهد بود.
حال اگر بخواهید از پنبه نیز استفاده کنید، بدین گونه است که باید بر روی یک پارچه نخی مشابه، لایه هایی از آن را در جهات مختلف قرار دهید.
هر اندازه این مرحله تکرار شود، جرم های بیشتری از شهد گرفته خواهد شد و حتی خارهای توت سفید نیز که باعث تیرگی آن می گردند، بدین شیوه از آن جدا گشته و کیفیت به خصوص در رنگ، بالا می رود. با این وجود انجام آن برای دفعات اول تهیه شیره، توصیه نمی شود ضمن اینکه اعمال نکردن چنین روندی منجر به تولید شیره ای می گردد که همان خواص مشابه را دارد فقط تیره تر است.


 

 

سرانجام لازم است که دوباره عمل جوشاندن شهد را تا به قوام رسیدن آن، با دقت پشت سر گذاشت و پس از غلظت یافتن، شعله را خاموش کرد.
حال شیره توت سفید آماده شده است و در نهایت پس از سرد شدن می توان آن را داخل ظرف های در بسته شیشه ای یا پلاستیکی قرار داد.
البته روش های دیگری را نیز می توان برای تهیه شیره توت به کار برد اما شیوه مذکور چنانچه مرحله گذاشتن پنبه حذف گردد، یکی از بهترین، سریعترین و ساده ترین راه های ممکن است.

 

طرز تهیه شیره توت سفید در منزل

توت میوه ای پرخاصیت و البته پرکالری است به طوری که حدود صد گرم توت که چیزی معادل یک فنجان است حاوی ۶۱ کالری انرژی می باشد. میوه توت حاوی مقادیر بالایی آب، فیبر، تانن، منیزیم، ویتامین A, B1, B2, B3 و مقادیری ویتامن C می باشد. همچنین هر ۱۰۰گرم توت خشک حدود ۳۶۰ کالری انرژی تولید می کند.با مصرف میوه توت می توان هم از بروز سرطان ها پیشگیری کرد و هم با انواع سرطان ها جنگید. این میوه که افزایش دهنده طول عمر است، خون را تصفیه کرده و برای تقویت کلیه، کبد و معده نیز مفید می باشد.

یکی از مشتقات سالم و بسیار مفید توت، شیره توت یا دوشاب توت است. شیره توت را می توان مانند شیره انگور و شیره خرما هم در منزل به روش خانگی و هم در کارخانجات به روش مدرن تهیه کرد. شما در ادامه با طرز تهیه شیره توت خانگی آشنا خواهید شد.


در پست قبل به طور کامل و مفصل به توضیح روند تهیه شیره ی توت پرداختیم.
در ادامه بیشتر نکات تکمیلی و تجربیات شخصی رو بیان میکنم.طرز تهیه شیره توت سفید به طور خلاصه:

-برای تهیه شیره توت سفید، توت های شیرین و آبدار را انتخاب کنید.منظور توت رسیده هست.

شیره ی توت(دوشاب توت) را میتوان هم از توت تازه و هم از توت خشک تهیه کرد.-پس از تمیزکردن توت ها، آنها را داخل ظرفی ریخته و روی شعله قرار دهید.

در تصویر اول یه ظرف توت بی دخل و تصرف میبینین
توتی که از درخت میتکونیم اینجوریه.
برگ و شاخه و داره و ناخالصی
ابتدا اون رو پاک کنین وعاری از هر ناخالصی کنین.
برای شستن،توت ها رو داخل یه ظرف آب به مدت 5 دقیقه بگذارین بمونه.به این صورت گرد و خاک و .. کف ظرف ته نشین میشه.
بعد از این مدت توت ها رو اروم و با احتیاط ابکشی کنین و بشورین.بهتر است از قابلمه ای استفاده کنید که بزرگ و جادار باشد تا کار پختن و له کردن توت ها راحت تر شود.


-مقداری آب روی توت ها بریزید تا موقع حرارت دیدن به ته قابلمه نچسبند و نسوزند.
-میوه توت خیلی سریع له می شود و آب می اندازد اما شما با استفاده از یک کف گیر می توانید این روند را تسریع کنید.

من قابلمه رو روی حرارت ملایم قرار دادم و هر از گاهی با کفگیر به له تر شدن توت ها کمک کردم.
حدود چند ساعت گذشت تا حس کردم توت شیره ش رو کامل پس داده و وارد مرحله ی صاف کردن توت شدم.

-وقتی توت های له شده خوب پخته شده و له شدند، آن ها را از داخل یک توری رد کنید تا دانه ها و گوشت میوه از عصاره خالص آن جدا شود.


من از یه روسری نخی برای صاف کردن توت استفاده کردم و خیلی راضی بودم چونکه عصاره ای که گرفتم کاملا صاف و زلال بود و تفاله ها داخل روسری موند.


-برای گرفتن عصاره در این مرحله از دست استفاده کنید و توری را حسابی با دست فشار دهید.

حالا عصاره جداشده را دوباره داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا حسابی بجوشد و به غلظت مناسب برسد.مرتب کف روی قابلمه رو بگیرین .اینکار باعث میشه که شیره ی شما کاملا شفاف و با کیفیت بشه.

-وقتی شیره به غلظت مناسب رسید حرارت را خاموش کرده و قابلمه را کنار بگذارید تا خنک شود.
شیره خنک شده را داخل بطری شیشه ای خشک و تمیز ریخته و آن را داخل یخچال نگه داری کنید.

نکاتی درباره تهیه شیره توت:
  • غلظت شیره پس از سردشدن کمی بیشتر می شود پس این نکته را موقع جوشاندن عصاره در نظر بگیرید تا از سفت شدن بیش از حد شیره جلوگیری شود.
  • افزودن شکر، نبات یا سایر خوراکی های مشابه فقط باعث کاهش کیفیت حقیقی شیره توت شده و حتی خواص این شیره را برای افراد دیابتی و غیره، از بین می برد پس هیچ افزودنی به این ماده سالم اضافه نکنید.
  • شیره توت را با استفاده از توت خشک نیز می توان تهیه کرد.امیدواریم بتوانید در منزل، این شهد گوارا و سالم و طبیعی را تهیه کرده و از خواص بی نظیر آن بهره مند شوید.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
Sort by:
اگر تامین کننده هستید ، اطلاعات زیر را کامل کنید
لیست تامین کنندگان